Termowizja? Ale po co?

 

O co chodzi z tą termowizją?

audyt1.pngW pierwszej chwili, patrzenie na dom przez oko kamery wydaje się dziwną fanaberią, zbędnym wydatkiem czy wreszcie chwilową modą… Czy więc faktycznie warto inwestować w profesjonalną inspekcję termowizyjną?

Inspekcja termowizyjna niezwykle pomocne narzędzie w diagnostyce cieplnej budynków – bezinwazyjna, bezproblemowa, jednym słowem metoda idealna. Czy to faktycznie takie proste?

Tak, o ile operator kamery posiada profesjonalny sprzęt, specjalistyczną wiedzę i potwierdzone kwalifikacjeto dzięki kamerze będzie on w stanie określić rozkład temperatur na powierzchni badanego obiektu i błyskawicznie zlokalizować wiele wad czy usterek niezauważalnych gołym okiem. Odpowiednio wykonany termogram ukaże naszym oczom mostki termiczne, zawilgocenia ścian, wszelkie nieszczelności, wady w działaniu urządzeń, a nawet uszkodzony przewód elektryczny grożący awarią.

Kiedy i dlaczego warto wykonać badanie kamerą termowizyjną

Nie szczędzisz ogrzewania a mimo to ciągle w Twoim domu jest Ci zimno? Nie działaj po omacku! Badanie kamerą termowizyjną niemal natychmiast ujawni winowajcę tego stanu rzeczy, a jego koszt zwróci się szybciej niż myślisz!

Kiedy więc warto wykonać inspekcję termowizyjną?

• Twoje rachunki za ogrzewanie są zbyt wysokie
• mimo ogrzewania komfort cieplny w pomieszczeniach Cię nie zadowala
• planujesz modernizację budynku, aby móc określić zakres prac remontowych
• podejrzewasz, że okna w twoim domu są zbyt nieszczelne,
• chcesz sprawdzić jakość prac i wykonanego ocieplenia ścian czy stropodachów
• gdy obawiasz się ze instalacje lub obiekty nie działają poprawnie
• przed zakupem mieszkania/budynku, aby ocenić w jakim faktycznie jest stanie

termogram1

Blisko 30–40% ciepła ucieka z domu przez ściany zewnętrzne. Dzięki kamerze na własne oczy zobaczysz miejsca utraty ciepła, o istnieniu których nie miałeś pojęcia. Równie newralgicznym elementem każdego budynku są okna. Nawet niewielkie błędy montażowe potrafią wiele zepsuć. Wynik badania wskaże co nie spełnia wymogów i co dokładnie trzeba poprawić. A jeśli planujesz prace dociepleniowe inspekcja kamerą pomoże Ci zoptymalizować koszty remontu. Być może ocieplenie domu z równie dobrym efektem da się przeprowadzić w mniejszym zakresie? Każda usterka wykryta przed wystąpieniem awarii urządzenia to punkt dla Ciebie! Unikniesz w ten sposób zniszczeń i nadmiernych kosztów naprawy i postojów urządzenia.

A co takiego potrafi ta kamera?

W odpowiednich rękach to niepozorne urządzenie potrafi bardzo wiele!

1. Ocena stanu technicznego budynku
Dzięki inspekcji możliwe jest zidentyfikowanie mostków termicznych, niewłaściwie wykonanego ocieplenia, zawilgocenia ścian oraz miejsca przez które ciepło ucieka z naszego domu. Badanie podpowie jakie prace wykonać aby naprawić wady, oszczędzać cenną energię, a przede wszystkim zminimalizować koszty ponoszone na ogrzewanie.

2. Kontrola nieruchomości przed zakupemwilgoć w narożu, łazienka
W końcu dom czy mieszkanie kupujesz na lata! Aby upewnić się, że jego stan nie będzie generował zbyt wysokich kosztów ogrzewania w przyszłości, warto obejżeć je z każdej strony.  W pierwszej kolejności diagnozie trzeba poddać izolację termiczną i stolarkę. Z dodatkową pomocą mierników warto śprawdzić także czy generalne porządki lub warstwa świeżej farby nie skrywają pleśni i grzybów. Przydatny może okazać się również certyfikat energetyczny (który zapenić powinien sprzedający nieruchomość)

3. Weryfikacja jakości prac wykonanych przy ociepleniu budynku
Braki w izolacji cieplnej budynku, niewłaściwe jej wykonanie czy źle zaizolowane kołki mocujące styropian to typowe niedociągnięcia mające ogromny wpływ na późniejsze dogrzewanie budynku. Nie do końca ufasz wykonawcy? Zatrzymaj część wynagrodzenia do czasu termowizyjnej weryfikacji prac w najbliższym sezonie grzewczym.

okno

4. Wadliwy montaż / zły stan stolarki okiennej i drzwiowej

Nieprawidłowy montaż stolarki generuje nadmierną Infiltracja zimnego powietrza do wnętrza domu. Warto zatem sprawdzić czy okna i drzwi są prawidłowo zamontowane w ościeżnicy. Sprawdzimy czy współczynnik przenikania ciepła szyby spełniają normy budowlane i zapewnienia producenta. Raport z badania będzie niezbędny do skorzystania z gwarancji.

 

5. Diagnoza przyczyn powstawania pleśni i grzybów
Cierpisz na alergię? Skarżysz się na złe samopoczucie? Twój dom powinien być nie tylko ciepły, ale także zdrowy! Niedostateczna izolacja termiczna ścian sprzyja wykraplaniu się pary wodnej i zawilgoceniu ścian, co w krótkim czasie prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej w połączeniu z miernikiem wilgotności i analizą przy pomocy specjalistycznego oprogramowania możliwe jest zlokalizowanie zagrożonego miejsca, jeszcze zanim wykwity pojawią się na ścianach.

6. Lokalizacja przebiegu / wycieku z rur instalacji wodnej $_20 (3)
i grzewczej

W przypadku awarii możliwa jest bezinwazyjna lokalizacja wycieku z rur czy wady instalacji ogrzewania podłogowego, a także niedrożności czy miejsca ucieczki ciepła w instalacjach CO. Bez trudu można zobaczyć także przebieg instalacji pod posadzką czy w ścianach.

7. Badania chłodni, obiektów klimatyzowanych oraz izolacji cieplnej urządzeń chłodniczych
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być nietypowym zastosowaniem termowizji, to pamiętać trzeba że chłodzenie pomieszczeń wypada drożej niż ich ogrzewanie. Warto więc na podstawie raportu z badania poprawić izolacyjność pomieszczeń chłodzonych.

8. Zawilgocenie ścian, stropów, tarasów, balkonów i dachów
Badanie termowizyjne pozwoli ustalić gdzie występują zawilgocenia i w jakim są stadium. Odpowiednio wykonany termogram pokaże wilgoć nawet wewnątrz struktur budowlanych.np. obecność wody pod pokryciem dachu (papą).

9. Diagnostyka systemów solarnych i PV
Termowizja wykaże czy wykonana instalacja działa poprawnie. Regularna kontrola pozwala uniknąć spadku sprawności, kosztownych awarii i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa systemu. Sprawność systemów PV w wysokim stopniu zależna jest od temperatury modułu, a nawet niewielka usterka spowoduje przegrzewanie i drastyczny spadek wydajności instalacji lub nawet awarię.

10. Kontrola urządzeń i instalacji elektrycznych,
Takich jak bezpieczniki, styki, łączniki i obwody elektryczne. Dzięki bezdotykowej naturze pomiarów można je wykonać przy pełnym obciążeniu urządzenia, nie przerywając przy tym jego pracy ani na moment. Badanie może ustrzec przed poważną i kosztowną awarią, a nawet pożarem.

Jak wygląda inspekcja kamerą?

Badanie obiektu można podzielić na dwie, równie istotne części – badanie od zewnątrz i od wewnątrz. Obydwa wymagają innych warunków, innego przygotowania i, przede wszystkim, innego podejścia do sprawy.

Kontrola budynku od zewnątrz
Krótko mówiąc – sprawdzenie stanu izolacji budynku, stolarki oraz dostępnej części dachu.  Umożliwia szybką lokalizację  mostków termicznych oraz nieciągłości izolacji. Pokaże również osadzenie okien oraz drzwi.

Kontrola budynku od wewnątrz
Ukaże ogólne warunki kształtujące komfort cieplny w Twoim domu. Dzięki niej  staną się widoczne niejednorodności termiczne przegród wewnątrz budynku, w dalszej kolejności  stopień zawilgocenia ścian i miejsc zagrożonych wykraplaniem wilgoci. Przy użyciu elektrycznego przyrządu do kontroli wilgotności warto sprawdzić też stan materiałów budowlanych. Dokłądne oględziny osadzenia okien i drzwi wykryją każdy przewiew zimnego powietrza.

Raport z pomiaru – czarno (a właściwie… kolorowo) na białym!

raportRaport to efekt wykonanych badań oraz poźniejszej analizy wykonanej komputerowo. Zawiera nie tylko zdjęcia ale również opisy wad i wskazówki, jak te wady usunąć.

Uwaga! tylko raport spełniający wymagania stawiane  w normie PN-EN 13187  może posłużyć  jako podstawa do negocjacji ceny obiektu, wykonanej usługi lub roszczeń wobec wykonawcy w sprawie usunięcia usterek.

Zazwyczaj to klient ustala zakres badania. Nie zawsze przecież raport jest potrzebny. Jakie są więc podstawowe pakiety oferowanych usług?

Pomiar kamerą termowizyjną + zdjęcia z pomiaru
Jeżeli zależy Ci jedynie na identyfikacji wad i nie potrzebujesz raportu z pomiaru, zidentyfikowane wady obiektu omawiane są już w trakcie badania, a wyniki pomiarów są przesyłane na wskazany adres e-mail (termogramy + zdjęcia w formacie JPG).

• Pomiar kamerą termowizyjną + raport podstawowy
W raporcie podstawowym zostają zamieszczone i omówione termogramy wykonane podczas pomiaru.

• Pomiar kamerą termowizyjną + raport rozszerzony
Raport rozszerzony obejmuje szczegółowy opis zdiagnozowanych wad, a także histogramy, profile rozkładu temperatury oraz inne istotne w danym przypadku parametry.

• Pomiar kamerą termowizyjną + raport rozszerzony zgodny z normą PN-EN 13187
Raport rozszerzony jest rozwiązaniem optymalnym jeżeli posłużyć ma za dokument  w przypadku reklamacji usług u wykonawcy robót, dokumentacji wymaganej przez ubezpieczyciela czy dla zarządcy nieruchomości . Zawiera on dokładną analizę kilkunastu termogramów, a jego zakres poszerzony jest o dodatkowe informacje wynikające z wymagań normy PN-EN 13187.

Jak przygotować dom do badania kamerą?

Aby pomiary kamerą termowizyjną dały najlepsze efekty, niezwykle istotne jest zachowanie pewnych reguł postępowania już na kilka, a nawet kilkanaście godzin przed kontrolą.

Dom/ mieszkanie
• w okresie 10 – 12 godzin przed pomiarem staraj się utrzymać wmiarę stabilną temperaturę wewnątrz pomieszczeń,
• blisko 8 godzin przed badaniem odsłoń wszystkie okna (żaluzje, zasłony, firany, rolety), zdejmij także przedmioty z parapetów. Odsuń także meble od ścian w miejscach, gdzie chciałbyś aby został wykonany pomiar (np. podejrzewasz że występuje wilgoć)
• na kilka godzin przed kontrolą (około 4-6 godzin) nie wietrz już pomieszczeń, a głowicę kaloryferów ustaw na stałą, jednakową wartość (np. 2),natomiast około 2 godziny przed pomiarem zmniejsz wartość do 0. Pozwoli to uniknąć zakłóceń podczas pomiaru;
• nie używaj żadnych dodatkowych źródeł ciepła ani chłodu
• jeżeli chcesz sprawdzić stan izolacji podłogi mniej więcej 6 godzin wcześniej zdejmij dywan

Pozostałe obiekty
Urządzenia oraz instalacje powinny pracować w normalnym trybie. W przypadku lokalizacji instalacji c.o. ważne by pracowała ona co najmniej 2 godziny przed kontrolą instalacje powinny pracować pod obciążeniem, w stanie ustalonym lub dynamicznym, zależnie od rodzaju badania.

Jaka jest najlepsza pora na termowizję

Odpowiednie warunki pomiarów są kluczowe, aby efekty pracy były jak najbardziej wiarygodne i dokładne. Najistotniejsze w kwestii inspekcji termowizyjnych czynniki to:
 • Odpowiedznia różnica temperatur
  W przypadku diagnozowania obiektów budowlanychkorzystnie jest aby różnica temperatur po stronie wewnętrznej i zewnętrznej wynosiła co najmniej 15 C.
 • Nasłonecznienie/zachmurzenie/opady atmosferyczne
  Bezpośrednie promieniowanie słoneczne za dnia, podobnie jak czyste, bezchmurne niebo po zmierzchu potrafią skutecznie zafałszować odczyty z kamery. Dlatego Pełne zachmurzenie z niskim pułapem chmur, brak opadów i mgły to konieczne warunki podczas badania budynków od zewnątrz.
 • Brak wiatru
  Silny wiatr – o prędkości przekraczającej 2 m/s, wychładza powierzchnie ścian i maskuje faktyczny poziom temperatur.
 • Stabilne warunki atmosferyczne
  Zróżnicowana bezwładność cieplna poszczególnych materiałów czy elementów budynku to powód dla którego tak ważna jest stabilność warunków zewnętrznych. Optymalnie gdy na przestrzeni ok 10-15 godzin (w zależności od konstrukcji budynku) warunki zewnętrzne utrzymują się na względnie stałym poziomie.Skorupa budynku nie może być mokra od opadów atmosferycznych poprzedzających badanie.

One thought on “Termowizja? Ale po co?

 • Właśnie! To jest właśnie dobry pomysł. Powinienem już dawno stosować tę metodę, zanim wziąłem się za zawodowe hydroizolacje itp. W końcu przez niektóre szpary, o których nie mamy pojęcia wydobywa się cenne ciepło…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *